Alfabet Przywództwa pod literą P, pod którą wyjaśnimy Poziomy Przywództwa opierając się na 5 poziomach J. C. Maxwella.

5 POZIOMÓW PRZYWÓDZTWA

Poziom 1 – Pozycja, czyli stanowisko

Najniższy poziom przywództwa oznacza początek doświadczeń w kierowaniu zespołem. To poziom podstawowy, na którym znajdujesz się, kiedy obejmujesz po raz pierwszy takie stanowisko. Trudności związane z tym etapem polegają na braku zaufania w zespole wobec lidera. Potrzeba czasu na to by przekonać członków zespołu do podążania za nowo mianowanym kierownikiem. Na poziomie 1 ludzie podążają za nim tylko wtedy, gdy uważają, że muszą. Objęcie stanowiska nie oznacza automatycznie wpływu na zespół, a członkowie zespołu są świadomi, że nie muszą za nikim podążać. Naprawdę podążają za nimi tylko wtedy, gdy chcą.
Pozytywnym aspektem tego miejsca jest to, że jest to początek drogi i rozpoczynanie mądrego inwestować w swój rozwój i potencjał jako lidera. Wykorzystaj swój czas na tym poziomie, ucząc się, aby poprowadzić siebie – przez priorytety i samodyscyplinę – a będziesz gotowy, aby przejść do następnego poziomu.

Kiedy ludzie podążają za liderem, ponieważ muszą, robią tylko to, co muszą. Ludzie nie dają z siebie wszystkiego liderom, których najmniej lubią. Niechętnie podporządkowują się, a nie zobowiązują. Mogą podać ręce, ale z pewnością nie głowy ani serca. – J.C. Maxwell

Poziom 2 – Pozwolenie

Poziom 2 opiera się na relacji. Na tym poziomie ludzie decydują się naśladować, ponieważ chcą. Innymi słowy, dają liderowi pozwolenie na prowadzenie ich. Aby rozwijać się na tym poziomie, liderzy pracują nad poznaniem swoich ludzi i nawiązaniem z nimi kontaktu. Nie możesz być liderem bez ludzi, co oznacza, że ​​musisz nauczyć się lubić ludzi, jeśli chcesz dobrze przewodzić!
Kiedy lubisz ludzi i traktujesz ich jako wartościowe jednostki, zaczynasz wywierać na nich pozytywny wpływ. Rośnie zaufanie, co zwykle prowadzi do szacunku. A otoczenie staje się dużo bardziej pozytywne – czy to w domu, w pracy, podczas zabawy, czy podczas wolontariatu. Poziom 2 to miejsce, w którym budowane są solidne, trwałe relacje, które tworzą podstawę dla następnego poziomu.

Kiedy lubisz ludzi i traktujesz ich jak jednostki, które mają jakąś wartość, zaczynasz wywierać na nich wpływ. Rozwijasz zaufanie. -J.C. Maxwell

Poziom 3 – Performance – Produktywność

Najlepsi liderzy wiedzą, jak zmotywować swoich ludzi do realizacji zadań i osiągania wyników. Wykonywanie zadań jest tym, o co chodzi na poziomie 3. Na tym poziomie liderzy, którzy osiągają wyniki, budują jednocześnie swój wpływ i wiarygodność. Ludzie nadal podążają za nimi, ponieważ chcą, ale robią to z powodu czegoś więcej niż tylko związku. Ludzie podążają za liderami poziomu 3 ze względu na ich osiągnięcia.
Poziom produktywności to miejsce, w którym liderzy mogą stać się agentami zmian. Praca jest wykonywana, morale się poprawia, zyski rosną, rotacja pracowników spada, a cele są osiągane. Im więcej osiągasz, tym więcej jesteś w stanie stawić czoła trudnym problemom. Przywództwo i wpływanie na innych staje się łatwiejsze, ponieważ kiedy wszyscy razem idą naprzód, zespół wznosi się na inny poziom skuteczności.
Należy tutaj zauważyć, że celem 5 poziomów nie jest odejście od jednego poziomu w celu rozwoju na nowym poziomie. Zamiast tego te 5 poziomów przywództwa opiera się na sobie nawzajem. Innymi słowy, liderzy poziomu 3 nadal muszą robić rzeczy, które sprawiają, że poziom 2 się wydarza. Po prostu dodają do tego strategie poziomu 3. A kiedy stają się skuteczne na poziomie 3, są gotowi do odpowiedniego przedstawiania celów na kolejnych poziomach.

Poziom 4 – Rozwój ludzi

Poziom 4 można podsumować jednym słowem: rozwój przywództwa. Twoim celem na tym poziomie jest zidentyfikowanie i rozwinięcie jak największej liczby liderów, inwestując w nich i pomagając im się rozwijać.
Powód jest prosty: im więcej liderów, tym lepiej realizowany jest cel organizacji. Ludzie, których zdecydujesz się rozwijać, mogą wykazywać ogromny potencjał przywódczy lub mogą to być nieoszlifowane diamenty, ale główna idea jest taka sama: kiedy w nich zainwestujesz, Ty sam rośniesz.
Im bardziej rozwijasz nowych liderów, tym bardziej zmieniasz życie wszystkich członków zespołu. W rezultacie ludzie będą podążać za tobą z powodu tego, co dla nich zrobiłeś osobiście. A jako dodatkowy bonus, niektóre z tych relacji mentoringowych prawdopodobnie będą trwać przez całe życie.
Tak więc, aby rozwijać się na poziomie rozwijania ludzi, musisz priorytetowo traktować inwestowanie w liderów i każdego dnia podejmować celowe działania, aby pomóc im się rozwijać. Rób to konsekwentnie, odpowiednio długo, a możesz zacząć czerpać korzyści z następnego poziomu.

Poziom 5 – Szczyt przywództwa

Najwyższy poziom przywództwa jest również najtrudniejszy do osiągnięcia. Wymaga długoterminowego i  celowego działania. Po prostu nie możesz osiągnąć poziomu 5, jeśli nie chcesz zainwestować swojego życia w życie innych. Ale jeśli będziesz się tego trzymać, jeśli będziesz nieustannie skupiać się zarówno na rozwijaniu siebie na każdym poziomie, jak i na rozwijaniu liderów, którzy są chętni i zdolni do rozwijania innych liderów, możesz znaleźć się na szczycie.
Liderzy poziomu 5 rozwijają organizacje na poziomie 5, czyli na najwyższym. Tworzą możliwości, których inni liderzy nie mają. Tworzą historię w tym, co robią. Ludzie podążają za nimi ze względu na to, kim są i co reprezentują. Innymi słowy, ich przywództwo zyskuje pozytywną reputację. W rezultacie liderzy poziomu 5 często przekraczają swoją pozycję, swoją organizację, a czasami swoją branżę.
Przywództwo to rozwój – dla ciebie, twoich relacji, twojej produktywności i twoich ludzi. Aby dobrze przewodzić, musisz zaakceptować potrzebę ciągłego doskonalenia, a 5 poziomów tworzy drogę rozwoju, która pomoże ci w twojej podróży. Musisz wiedzieć, gdzie jesteś, żeby wiedzieć, dokąd się wybierasz.
A Ty wiesz, jaką drogą chcesz iść?
Skontaktuj się z nami, żeby rozwijać swoje przywództwo jako program rozwoju liderów, szkolenie, webinar na wybrany temat lub program mentoringowy lub coachingowy.

 

5 Poziom Przywództwa według Jima Collinsa, autora Good to Great, czyli od Dobrego do Wielkiego

Co powstanie z połączenia pokory i silnej woli?

POKORA + SILNA WOLNA = PRZYWÓDZTWO PIĄTEGO POZIOMU

Tacy przywódcy mają w sobie zarówno skromność jak i silną wolę, pokorę i nieustraszoność oraz stoicką determinację do wykonywania takich działań, które przyczyniają się do rozwoju firmy.