Kiedy zaczęłam czytać o stresie, dużym zaskoczeniem dla mnie było to, że menedżerowie odczuwają mniejszy stres niż inni pracownicy. Było to sprzeczne z popularną wiedzą 🙂
Na odczuwanie stresu ma wpływ między innymi to, czy czujemy, że mamy sprawczość, poczucie celu i umiejętności regulacji emocji oraz po prostu dbanie o swoje zdrowie. Pamiętam, że jeszcze całkiem niedawno modne było zapracowanie, tak naprawdę pracoholizm i zarywanie nocy. Teraz wiemy, że zwiększenie jednostek pracy wpływa negatywnie na produktywność a jakość snu ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia.
Dlaczego jesteśmy zestresowani?
Paul McKenna mówi o tym, że reakcja naszego organizmu na stres działa jak alarm, który został zaprojektowany, aby zapewnić nam bezpieczeństwo, ostrzegając nas o obecności niebezpieczeństwa w naszym bezpośrednim otoczeniu.
Nasz wewnętrzny system alarmowy informuje nas, że coś jest nie tak, powodując zmiany w naszej neurochemii.
Współczulny układ nerwowy (SNS) pompuje dodatkowy kortyzol i adrenalinę do naszego serca oraz dodatkową krew i tlen do naszych rąk i nóg, w reakcji „walcz lub uciekaj”, która pozwala nam rzucić wyzwanie lub uciec przed niebezpieczeństwem. Ta reakcja powinna być równoważona przez przywspółczulny układ nerwowy (PNS), który pomaga „odpoczywać i trawić” – ciśnienie krwi spada, a pokarm w organizmie zaczyna trawić. „naturalny relaks” to słodkie, miękkie uczucie w mięśniach po zakończeniu ciężkiej pracy lub energicznego ruchu. Odczuwasz naturalny haj spowodowany uwalnianiem endorfin, naturalnych opiatów organizmu.
Funkcjonowanie byłoby praktycznie niemożliwe, gdybyś tak się czuł przez cały czas, więc oba systemy działają razem.
„Zestresowanie” jest wynikiem przepracowania jednego układu ciała
„Bycie zestresowanym” jest po prostu rezultatem tego, że jeden system (reakcja na stres) robi zbyt dużo, a drugi system (naturalna relaksacja) nie jest wystarczająco używany. Jak zwykle potrzebna jest równowaga.
Jak przeciwdziałać stresowi i odzyskiwać energię?
Wybitny psycholog sportowy dr Jim Loehr mówi, że aby osiągnąć najlepsze wyniki w jakiejkolwiek dziedzinie, musisz znaleźć sposoby na odnowienie swojej energii – fizycznej, emocjonalnej, psychicznej i duchowej.
Systemy energetyczne naszego ciała działają najlepiej, gdy je włączamy – a następnie ponownie wyłączamy.
Loehr użył metafory:
Życie to nie maraton – to seria sprintów.
Na tym polega zasada oscylacji – intensywny wydatek energii, po którym następuje delikatne odzyskiwanie energii.
Co może się przydać?
1. Zwiększenie świadomości oznak stresu i uważność na sygnały z ciała i umysłu
2. Wyćwiczenie umiejętności przerywania wzorców zachowań zaraz po uruchomieniu reakcji na stres
3. Nauczenie się aktywnych technik radzenia sobie ze stresem i relaksacji
4. Stworzenie planu redukcji stresorów.
Dbanie o energię – zadbaj o swój sen
Polecam zapoznać się z lekturą, zbadać swój chronotyp według dr Breusa, specjalisty od snu i wprowadzić korekty do stylu życia. Dr Breus wydał książkę „The Power of When”, czyli „Potęga Kiedy”. Jak już dowiemy się jaki mamy chronotyp, możemy zastosować badania z zakresu chronobiologii i być o wiele bardziej efektywni w każdej dziedzinie życia.
How to manage stress
How to help stressed workers
Chronotypy